Koszyk

Na co pozwala BricsCAD w inżynierii lądowej?

BricsCAD to zaawansowane oprogramowanie CAD, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w różnych dziedzinach inżynierii – i inżynieria lądowa nie jest wyjątkiem. Wszechstronność i uniwersalność w połączeniu z konkurencyjną ceną sprawiają, że to rozwiązanie jest atrakcyjną alternatywą dla innych, nierzadko droższych narzędzi CAD.

W tym artykule postaramy się opisać wszystkie możliwości, które daje to oprogramowanie w inżynierii lądowej oraz przedstawić, jak wspiera procesy projektowe. Zapraszamy do lektury!

Projektowanie dróg i terenu

BricsCAD stworzony z myślą o inżynierii lądowej to wszechstronne rozwiązanie, które, dzięki narzędziom takim jak Civil Site Design i GA Znaki pozwala na efektywne projektowanie dróg i terenów. Jak to wygląda w praktyce?

Civil Site Design umożliwia planowanie odwodnień oraz dróg i terenów w ramach oprogramowania BricsCAD. Połączenie projektowania opartego na ciągach i szablonach umożliwia błyskawiczne wytyczanie autostrad, podziałów oraz rekonstrukcji dróg. Narzędzie pozwala także na tworzenie wysokiej jakości wizualizacji 3D podczas procesu projektowego.

Kolejną cechą ułatwiającą pracę jest to, że system obsługuje różne miary – metryczne i imperialne – oraz style projektowe, dzięki czemu narzędzie można dopasować do standardów obowiązujących w różnych lokalizacjach.

Z kolei narzędzie GA Znaki to program stworzony z myślą o polskich normach i przepisach, ułatwiający projektowanie zarządzania ruchem drogowym. GA Znaki jest stale rozwijane i ulepszane, tak by jak najlepiej odpowiadać aktualnym oraz specyficznym wymogom lokalnego rynku.

Program pozwala na projektowanie znaków pionowych i poziomych, oznaczanie terenów wyłączonych z ruchu, a także tworzenie generatorów tablic i znaków F8. Dodatkowo GA Znaki umożliwia przygotowywanie raportów i podsumowań, co dodatkowo ułatwia zarządzanie projektami.

Tworzenie projektów odwodnień

BricsCAD, dzięki wsparciu takich narzędzi, jak Civil Site Design, dostarcza inżynierom precyzyjną technologię, umożliwiającą wytyczanie systemów odwodnień. Pozwala na dynamiczne modelowanie terenu, analizę hydrauliczną oraz projektowanie kanałów i rur zgodnie z obowiązującymi w danej lokalizacji normami.

Korzystając z modelowania 3D, inżynierowie mogą tworzyć wizualizację projektów, co dodatkowo zwiększa dokładność oraz wydajność pracy. Regularne aktualizacje gwarantują, że naniesione zmiany są widoczne niemal natychmiast, skracając czas trwania całego procesu i tym samym minimalizując związane z nim wydatki.

Wspomaganie organizacji ruchu

Dzięki narzędziu GA Znaki, BricsCAD pozwala na efektywne tworzenie projektów organizacji ruchu. Program umożliwia tworzenie różnych rodzajów znaków i planowanie przepływu pojazdów i pieszych. Warto również przypomnieć, że funkcjonalność została dopasowana do polskich standardów, co praktycznie wyklucza ryzyko popełnienia błędu w procesie projektowym.

Dodatkowe kwestie

Oprogramowanie BricsCAD gwarantuje precyzję oraz wydajność procesu projektowego. Ogromny potencjał i możliwości tego narzędzia zapewniają bezproblemowy przebieg prac. Ale to nie wszystko – w najnowszej wersji inżynier ma do dyspozycji dodatkowe funkcje, znacznie ułatwiające działania.

Poniżej przygotowaliśmy opis dodatkowych kwestii, uwzględnionych w ramach oprogramowania BricsCAD.

Tworzenie i edycja powierzchni TIN

Jedną z kwestii, którą zauważalnie poprawiono w najnowszej wersji BricsCAD, jest tworzenie i edytowanie powierzchni TIN – zagadnienia kluczowego dla wielu projektów budowlanych i geodezyjnych.

Ulepszony interfejs użytkownika sprawia, że procesy tworzenia i edycji stały się bardziej intuicyjne i łatwiej dostępne w porównaniu z poprzednimi wersjami oprogramowania. Projektanci zyskali także pełną kontrolę nad parametrami, takimi jak długość krawędzi czy gęstość punktów pomiarowy, a także możliwość szybkiej oraz efektywnej manipulacji danymi.

Polecenia przezroczyste

Innowacjom poddano również Polecenia Przezroczyste. Użytkownicy mogą teraz praktycznie bez wysiłku:

  • dodawać dane linie przerwania,
  • definiować numery punktów Civil,
  • przyciągać do dowolnych elementów punktowych.

Poza tym narzędzie znacznie skraca czas wprowadzania danych, błyskawicznie aktualizuje oznaczane powierzchnie oraz pozwala na symultaniczne korygowanie punktów Civil poprzez panel „Właściwości”.

Przesyłanie danych GIS

Jedną z najważniejszych funkcji narzędzia BricsCAD jest rozwinięcie funkcji importu Systemu Informacji Geograficznej (GIS). Użytkownicy mogą teraz z łatwością przekazywać dane GIS w obu kierunkach, zwiększając wydajność współpracy z plikami pochodzącymi z innych narzędzi.

Proces przekazu obejmuje:

  • odczytywanie danych obiektu,
  • importowanie ich do tabel atrybutów,
  • precyzyjne filtrowanie i edycję powyższych danych.

Te udogodnienia sprawiają, że inżynierowie i geodeci mają pełną kontrolę nad danymi GIS, z możliwością dodawania atrybutów do istniejących tabel włącznie.

Jak widać, oprogramowanie BricsCAD to skuteczny, a przy tym przystępny cenowo sposób na efektywniejsze tworzenie projektów inżynieryjnych, znacznie zwiększający wydajność całego procesu.